„Pamatuju si, co si pamatuju. Umím, co umím.“
Na první pohled je Michal Stefanov v tom nejlepším smyslu slova normální dospívající kluk. Ale když posloucháte jeho příběh, zjistíte, že to tak úplně není.
Michal chodí do kroužku dobrovolných hasičů, kde našel přátelství u dětí i dospělých.
Michal je typickou ukázkou tzv. dvojí výjimečnosti. Na jedné straně se musí vyrovnávat s dyslexií, dysortografií a dysgrafií v písemném projevu a vývojovou dysfázií, jež ho brzdí v komunikaci ústní. Má i mírnou formu poruchy pozornosti.
Na druhé straně má ale také vysoký intelekt a sám říká, že právě díky němu umí dysporuchy vyvažovat.
Michal od předškolního věku docházel na logopedii. Ve škole se přidaly potíže se čtením a psaním. Dostával pokyny, co procvičovat: všichni říkali, že stačí deset minut denně, ale nikdo neviděl, jak se to sčítá. Škola byla dřina.
Přes všechno, co musel Michal v rámci školní výuky vybalancovat, se nadaný necítí. „Neznám jiné podmínky, než jaké mám od narození. Pamatuju si, co si pamatuju. Umím, co umím. Asi díky intelektu jsem schopný si odargumentovat, proč jsou pro mě některé věci tak náročné. Vnímám, že ostatním jdou věci snáz, ale jinak?“ krčí Michal rameny.
S velkou racionalitou odmítá trendy, kterým podléhají jeho spolužáci. A se stejnou racionalitou přijímá i těžkosti, kterým čelí. V životě s dvojí výjimečností si totiž časem musíte zvyknout být připraveni úplně na všechno.
Přečtěte si celý příběh