Myslím, že jsem
přemýšlivec.

Přemýšlivec

V lidech, které podporujeme, i v těch, s nimiž spolupracujeme, vidíme příběhy a přejeme si, aby je viděl i svět kolem nás. Přinášíme některé z nich, v nichž přemýšliví mladí lidé odhalují kousek sebe, svých snů, tužeb i překážek, které musí překonávat. Můžeme tak společně nahlédnout do jejich světa a vnímat jeho jedinečnost.

Jak přemýšlivce poznáme

Přemýšlivec myslí jinak - myslí nepřetržitě.

Je nápaditý, zvídavý, uvažuje logicky.

Může být tvrdohlavý, přehnaně kritický či přecitlivělý.

Tvoří složité větné konstrukce, anebo mluví málo z obavy,
aby se nevyjádřil špatně.

Brzy se zajímá
o písmena, čísla, vesmír, elektřinu
či smysl života.

Naším posláním je vytvářet prostředí, ve kterém může dítě růst, rozvíjet se podle svých potřeb a plně využít svůj potenciál. Prostředí, kde je normální přijímat jedinečnost každého z nás tak, aby každý z těchto skrytých příběhů nakonec našel svůj lepší konec. Jsme Nadace RSJ a pomáháme myslet jinak.

Jsme Nadace RSJ a pomáháme myslet jinak.

Nela, 9 let

Příběh

Nela je schopná se zasvěceně bavit s každým o jakémkoli tématu a velmi dobře tomu přizpůsobit úroveň a styl komunikace.

Její hlas nelze přeslechnout. Nela je nebojácná, vstřícná a hodně mluví. Je velmi emotivní, nálady dokáže střídat velmi rychle. Už několik let má také poměrně jasno o svém povolání – buď bude mít farmu, anebo bude veterinářka. A před rokem jí navíc učaroval svět společenských tanců.

To, že je v některých věcech „napřed“, ze začátku nebylo vidět. „Nečekala jsem, že bychom mohli mít obě děti nadané,“ říká Nelina maminka Monika Dvořáková. „U Nely jsem neměla pocit, že by se odlišovala. Naopak nám s manželem přišlo, že na rozdíl od staršího bráchy se vyvíjí spíš pomalu.“

Nela však nasávala informace jako houba, a pak to před okolím schovávala. Že se naučila číst, se rodiče od čtyřleté holčičky dozvěděli na procházce v ZOO, když přečetla nahlas popisky u zvířat.

V případě Nely rodiče narážejí na společenský stereotyp: nadané dítě by mělo být premiant, všude a ve všem první, ženoucí se dopředu. Nela však na sebe neupozorňuje, nevyžaduje tolik pozornosti dospělých a trochu tak „klame tělem“.

Přesto, že ve svých devíti letech působí na své okolí především jako roztomilá malá holčička, vyniká Nela snahou dosáhnout toho, co chce. „Občas se věcem, o kterých si myslí, že jsou pro ni moc lehké, nechce z principu věnovat,“ doplňuje Monika.

Nela dokáže přistupovat velmi nestandardně k řešení problémů. Je systematická a cílevědomá. A poměrně rychle přišla na to, že správná technika je často víc než síla.

text not found

Přemýšlivci

Sledujte nás